Mimari Akustik Rapor

Genel

 

31.05.2017 tarihli ve 30082 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Binaların Gürültüden Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında; mimari akustik raporlar, belediye ve mücavir alan sınırları içinde veya dışında kalan yerlerde inşa edilecek resmi ve özel her türlü yapı, kamuya açık tesis, işletme ve binalarda, insanların maruz kaldığı ulaşım, sanayi, yapım ve insan kaynaklı gürültüler, yapı içinde oluşan komşuluk gürültülerini kontrol altına alması ve gürültünün olumsuz etkilerini en aza indirmek için hazırlanan raporlardır. 


Yapı elemanlarının ses yalıtım özellikleri, detaylarını, ilgili hesap ve uygulama ilkelerini içeren, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’te belirtilen hususlar çerçevesinde, yönetmelikte belirtilen ISO 12354 standartlara uygun şekilde, akustik uzmanlar tarafından mimari akustik raporlar hazırlanmaktadır.


Direk ses geçişleri ve yanal iletimlerin birlikte değerlendirildiği hesaplamalarda, uluslararası geçerliliği kanıtlanmış hesaplama yazılımları kullanılmaktadır.


Bina içerisinde yatay ve dikey komşuluklara hava doğuşlu ve yapı doğuşlu ses iletiminin yanı sıra, mekanik ekipmanlarından kaynaklanan gürültü seviyeleri de araştırılmakta, gerekmesi halinse uygun öneri ve çözümler getirilmektedir. Bunun yanı sıra binaların çevresel gürültüden etkilenimleri araştırılarak, cephe ses geçiş performansı da değerlendirilmektedir. Yeni yapılan binalarda yönetmelik kapsamında belirlenen,  en az C performans sınıfının sağlanması gerekmektedir.


Akredisayon belgesi kapsamında gerçekleştirilen hesaplamalarda, ISO 12354 serisi standartlar takip edilmektedir. Mimari akustik raporların hazırlanması için Mimari proje ve yapı kesit detaylarının sunulması yeterlidir. 


Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TÜRKAK Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı
Adres : Büyükdere Caddesi No 237 Noramin İş Merkezi B-4 Maslak Sarıyer İstanbul
Telefon : +90-212-328-2244 / +90-312-481-9793      Faks : +90-212-328-2266
E-Posta :  bilgi@frekanscevre.com
Copyright © 2009-2017 Frekans