banner

CadnaA

En ileri, güçlü ve başarılı gürültü seviyesi hesaplama ve gürültü haritalama yazılımı

 

CadnaA (Computer Aided Noise Abatement – Bilgisayar Destekli Gürültü Azaltma), gürültü etkilenimi ve hava kirletici etkenlerin etkisini hesaplama ve sunma, değerlendirme ve tahmin etme yazılımıdır. Hedefiniz ister bir sanayi tesisinin, otoparkıyla birlikte bir alışveriş merkezinin gürültü emisyonlarını araştırmak olsun, ister yeni bir caddenin ya da demiryolu projesinin, hatta bütün halinde şehirlerin ve kentsel alanların gürültü emisyonlarını incelemek olsun: CadnaA bütün bu görevleri başarabilmeniz için tasarlanmıştır.

 


Kullanım ve Tasarım

 

CadnaA’nın hesaplama gücünü ve özelliklerini sürekli geliştirirken, program tasarımının basitliğinden ve kullanım kolaylığından ödün vermiyoruz. En önemlisi, işlemleri sadece birkaç tıklama ile son derece hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

 

Hesaplama

 

CadnaA, en basit kontrolden son derece karmaşık ve bilimsel incelemelere kadar her şeyi kapsayan saydam ve kullanımı kolay bir platformdur. 3 boyutlu modelde doğal ortam ve uygulanan hesaplama yöntemi arasında yapılan belirgin ayrım, bu alanda eşi olmayan bir esneklik sunar. Hatta, gürültü seviyeleri farklı ülke standartları bazında hesaplamakta bile modelde hiçbir değişiklik yapmak gerekmeden aynı modeli kullanmak mümkündür.

 

Desteklenen Uluslararası Standartlar


ISO 9613-2, Akustik – Dış ortamda ses yayılımı -- Bölüm 2: Genel hesaplama metotları

 

Standart kapsamında; noktasal, alansal ve çizgisel kaynaklar direk ses gücü veya oktav bantlarda veri girişleri ile tanımlanabilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından güncel olarak kabul görüyor olan sanayi gürültüsü modelleme teknikleri bu standart kapsamındadır.

 

NMPB, Fransız Ulusal Karayolu Gürültüsü Tahmin Yöntemi


Standart kapsamında karayolları kaynaklı gürültü; araç sayıları, araç tipleri, araç hızları, karayolu zemin kaplaması ve araçların ivmelenme tipleri gibi değişkenler vasıtasıyla karayolu ses gücü hesaplamaları ve gürültü yayılım modellemeleri gerçekleştirilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından güncel olarak kabul görmekte olan karayolları gürültü yayılım hesaplama yöntemi NMPB yönteminin 1996 tarihli versiyonudur. 2008 senesinde NMPB değişiklikler ile revize edilmiştir. CadnaA yazılımı iki hesaplama yöntemi için de destek sunmaktadır.

 

                 

 

SRM II, Hollanda Ulusal Demiryolu Gürültüsü Hesaplama Yöntemi

 

Standart kapsamında demiryolları kaynaklı gürültü; tren sayıları, tren kategorileri, tren hızları, demiryolu balast tipleri ve trenlerin frenleme bölgeleri gibi değişkenler vasıtasıyla demiryolu ses gücü hesaplamaları ve gürültü yayılım modellemeleri gerçekleştirilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından güncel olarak kabul görmekte olan demiryolları gürültü yayılım hesaplama yöntemi SRM II metodudur.

 

                

ECAC Doc. 29, Avrupa Sivil Havacılık Konferansı, Doküman No. 29


Standart kapsamında hava taşıtları kaynaklı gürültü; hava taşıtı sayıları, uçuş rotaları, hava taşıtı kalkış ağırlıkları ve pist iniş kalkış yönleri gibi değişkenler vasıtasıyla hava taşıtları ses gücü hesaplamaları ve gürültü yayılım modellemeleri gerçekleştirilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından güncel olarak kabul görmekte olan hava taşıtları gürültü yayılım hesaplama yöntemi ECAC Doc. 29 dokümanıdır.

 

CNOSSOS-EU, Avrupa’da Yaygın Gürültü Değerlendirme Metotları


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul görmekte olan gürültü yayılım hesaplama metotlarından; karayolu gürültüsü ve demiryolu gürültüsü hesaplama yöntemleri “Interim” olarak tabir edilen geçici kabul görmüş metotlardır. CNOSSOS içeriğinde tanımlanan; sanayi, karayolu ve demiryolu kaynaklı gürültü yayılım hesaplama metotları Avrupa’da ISO 9613-2 ve Interim metotlar yerine kabul görmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her ne kadar güncel olarak Interim metotları kabul ediyor olsa da, CNOSSOS metotlarının kabulü çok uzak bir gelecek olarak görülmemektedir.

CadnaA CNOSSOS içeriğinde tanımlanan tüm modelleme yöntemlerini desteklemektedir.

 

Desteklenen Dosya Tipleri


CadnaA; gürültü haritalama ve modelleme sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan CAD, haritalama, GIS (coğrafi bilgi sistemleri) ve sayısal formattaki dosyaların tamamını desteklemektedir.

Desteklenmekte olan dosya tipleri ile alakalı bilgiler aşağıdaki kısımda görülebilir;

CAD formatları; .DWG, .DXF

GIS formatları; ArcView (Shapefile), AtlasGIS

Harita formatları; .DGN, BitMap formatları, Açık kaynaklı harita formatları (Open Street Maps)

Sayısal Formatlar; ASCII objeler, ASCII ızgaralar, ASCII spektrumlar, .txt formatları

Diğer Gürültü Haritalama Yazılım Formatları; Soundplan, Lima, IMMI

 

Kolay ve Pratik Modelleme Yöntemleri

 

Gürültü yayılım modelleme çalışmalarında en sık karşılaşılan zorluklar arazi yapısı modellemesi ile alakalı olmaktadır. CadnaA bu zorluklar ile alakalı pratik çözümler üretebilmektedir.

 

Nesnelerin Sayısal Arazi Modeline Uydurulması


Oluşturulan nesnelerin arazi ile beklenmeyen bir etkileşime girmesi durumunda gürültü kaynakları zemin yapısı altında kalarak gürültü yayılımına gerekli etkiyi yapamaması sıklıkla karşılaşılan bir tasarım hatasıdır. Bu hatayı düzeltmek için CadnaA içerisinde özelleştirilmiş “Nesneleri SZM’ye Uydur” komutu bulunmaktadır. Bu komut sayesinde arazi yapısı ile oluşan istenmeyen etkileşimler otomatik olarak düzeltilebilmektedir.

 

Sayısal Arazi Modelinin Nesnelere Uydurulması


Arazi yapısını oluşturmak için kullanılan veri tabanlarında (örneğin belediyelerden temin edilen halihazır haritalar) beklenmeyen hatalar oluşabilmektedir. Bu tarz hataların modelleme uzmanı tarafından tespit edilmesi durumunda arazi yapısındaki düzeltmeler CadnaA içerisine tanımlı “SZM’yi Nesnelere Uydur” komutu ile otomatik olarak düzeltilebilmektedir.

 

Bina Geometrilerinin Otomatik Düzeltilmesi


Modelleme çalışmalarında oluşturulan veya hazır veri tabanlarından içe aktarılan bina elementleri en az 4 taban noktası ve mutlak veya göreli olmak üzere belirli bir yükseklikten oluşmaktadırlar. 4 bina köşesinin altında oluşan zemin modellemesi farklı yükseklikler içerebileceğinden, binaların çatı kısımları olması gerektiğinden farklı geometrilere bürünebilmektedir. Bu durumun düzeltilebilmesi normal şartlar altında uzun, dikkat isteyen ve yorucu çalışmalar gerektirebilecekken CadnaA içerisinde tanımlı “Bina Çatılarını Düzelt” komutu bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilmektedir.  

 

3 Boyutlu Çalışabilme Yetisi


CadnaA içerisinde tam 3 boyutlu çalışabilme yetisi barındırmaktadır.

CadnaA içerisinde 3 boyutlu görünümlerin tamamında mevcut nesneler düzenlenebilmektedir. Böylelikle 3 boyutlu görsellikte fark edilen bir hatanın düzeltilebilmesi için 3 boyutlu görünümden çıkarak düzeltme işleminin yapılmasına gerek kalmayarak zamandan tasarruf sağlamaktadır.

 

Servislerimiz

 

Destek :

Uzmanlarımız her zaman hizmetinizdedir. Bizleri arayarak ya da dosyalarınızı ileterek problemler konusunda destek talep edebilirsiniz.

 

Seminerler :

Sıklıkla düzenlenen basit ve uzmanlık düzeylerinde yapılan atöyle çalışmaları ile sizleri son gelişmelerden haberdar etmekteyiz.

 

Web Seminerleri :

Son gelişmeler ve spesifik uygulamalar hakkında yapılan web seminerleri ile ofisten çıkmadan bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu canlı web seminerleri sayesinde son gelişmelerden her zaman haberdar olabileceksiniz.

 

 

Satış modülleri ve fiyatlandırma ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

TÜRKAK Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı
Adres : Büyükdere Caddesi No 237 Noramin İş Merkezi B-4 Maslak Sarıyer İstanbul
Telefon : +90-212-328-2244 / +90-312-481-9793      Faks : +90-212-328-2266
E-Posta :  bilgi@frekanscevre.com
Copyright © 2009-2017 Frekans